Muse Spark Open için piyasa standardı, 1 milyon giriş tokenı başına $1.25 ve 1 milyon çıkış tokenı başına $4.25 seviyesinde. Ancak canlı bir hız karşılaştırmasında doğru endpoint'i belirleyen şey yalnızca fiyat değil: checkpoint, bağlam tavanı, veri saklama koşulları ve bölgesel denetimler belirleyici oluyor.
Sağlayıcıları yan yana değerlendirme
Muse Spark Open sunan platformların çoğu aynı token fiyatlarını açıklıyor. Asıl ayrım; bağlam sınırı, checkpoint hakkında sundukları kanıt, gizlilik denetimleri, erişilebilirlik ve yönlendirme davranışında ortaya çıkıyor.
| Rota | Giriş / 1M | Önbellekten giriş / 1M | Çıkış / 1M | Açıklanan bağlam | Checkpoint kanıtı | Saklama ve bölge kanıtı |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Modal paylaşımlı endpoint | $1.25 | $0.15 | $4.25 | 1M | Muse Spark Open, NVFP4 ve Muse Model License adlarını belirtiyor | Model sayfasında bölge veya saklama süresi yayımlanmıyor |
| Groq sınırlı önizleme | Model sayfasında yayımlanmamış | Yayımlanmamış | Yayımlanmamış | 131,072 | meta-models/muse-spark-open adını ve TruePoint serving'i belirtiyor | Doğrudan koşullar ve hesap fiyatlandırması doğrulanmalı |
| OpenRouter | $1.25 | Destekleyen endpoint'lerde $0.15 | $4.25 | 1,048,576'ya kadar | Rota meta/muse-spark-open; alttaki sağlayıcı seçilebiliyor | Sağlayıcı filtreleri ve ZDR denetimleri; ayrı ABD/AB bölge içi endpoint'leri |
| Vercel AI Gateway | $1.25 | Listelendiği yerde $0.15 | $4.25 | Gösterilen beş sağlayıcıda 1M | Rota meta/muse-spark-open; sağlayıcı izin listeleri destekleniyor | ZDR yönlendirme seçeneği; gösterilen satırlarda yalnızca Fireworks açıkça US olarak işaretlenmişti |
| Kendi barındırdığınız resmi ağırlıklar | Altyapı maliyeti | Kendi önbellek maliyetiniz | Kendi işlem maliyetiniz | 1,048,576'ya kadar | Tam BF16 veya NVFP4 depo revizyonu sabitlenebilir | Muse Model License koşullarına tabi olarak depolama ve bölgeyi siz denetlersiniz |
$1.25/$0.15/$4.25 rakamları, model tokenları için temel fiyatı temsil ediyor. Hesap kredileri, gateway koşulları, belirtilmeyen önbellek desteği ve sağlayıcıya özgü faturalama kuralları gerçek faturayı değiştirebilir.
Varsayılan tercih: belirsiz bir rotayı kabul etmek yerine, açık bir sağlayıcı izin listesi sunan gateway kullanın. 131K tokenın üzerindeki iş yüklerinde tam pencere sunduğu doğrulanmış bir endpoint seçin; Groq ise ancak önizleme erişimi ve 131K sınırı işinize uygunsa değerlendirilmeli.
Muse Spark Open, Muse Spark 1.3'ün diğer adı değil
Muse Spark Open, ayrı checkpoint adlarıyla resmi olarak yayımlanmış bir model. Meta, bunu kapalı muse-spark-1.3 endpoint'iyle aynı checkpoint olarak tanımlamıyor. Bu nedenle üretim belgelerinde bu iki ad birbirinin yerine kullanılmamalı.
Meta, Muse Spark Open'ı 15 Ekim 2026'da yayımladı. Resmi dağıtım rehberi, BF16 için meta-models/Muse-Spark-Open-816B-A42B, NVFP4 içinse meta-models/Muse-Spark-Open-816B-A42B-NVFP4 adını veriyor. Meta, modelin toplam 816 milyar parametreye, token başına 42 milyar etkin parametreye ve 1,048,576 tokenlık bağlam penceresine sahip olduğunu belirtiyor.
Meta Model API fiyat kartında muse-spark-1.2, muse-spark-1.3 ve Contributor varyantları ayrı barındırılan ürünler olarak listeleniyor. Bunlar 1M bağlamı ve aynı Standard fiyat kartını paylaşsa da Meta'nın Open lansman ve dağıtım belgeleri Muse Spark Open'ı 1.3 ile eşleştirmiyor.
Sağlayıcının kullandığı slug, kriptografik bir kimlik değildir. Kendi barındırma kurulumlarında depo revizyonunu sabitleyin; barındırılan servislerde ise model slug'ını, sağlayıcıyı, rotayı, tarihi ve mevcut revizyon metadatasını kayda alın.
Etiket fiyatı aynı, toplam fatura değil
Muse Spark Open API için yaygın fiyat; 1 milyon yeni giriş tokenında $1.25, 1 milyon önbelleğe alınmış giriş tokenında $0.15 ve 1 milyon çıkış tokenında $4.25. Modal, Vercel'in gösterdiği sağlayıcılar ve OpenRouter'ın listelenen sağlayıcıları bu fiyatlarda buluşuyor.
| İş yükü | Giriş | Önbelleğe alınmış giriş | Çıkış | Tahmini maliyet |
|---|---|---|---|---|
| Kısa agent turu | 10,000 | 0 | 2,000 | $0.0210 |
| Depo sorusu | 30,000 | 0 | 2,000 | $0.0460 |
| Tekrarlanan geniş bağlamlı tur | 12,000 yeni | 90,000 önbellekten | 1,000 | $0.03275 |
| Önbelleksiz aynı tur | 102,000 yeni | 0 | 1,000 | $0.13175 |
Şu formülü kullanın:
cost = fresh_input × $1.25/M + cached_input × $0.15/M + output × $4.25/M
Yeniden kullanılabilir 100K tokenlık bir önekte %90 önbellek isabeti, örnekteki maliyeti $0.13175'ten $0.03275'e indirir; yani %75 düşüş sağlar. Bunun için önbellekten okuma faturalaması yapan bir endpoint ve önbelleğe alınabilir kalmaya devam eden bir prompt öneki gerekir. Nebius, 16 Ekim 2026'da alınan OpenRouter sağlayıcı tablosunda ayrı bir önbellekten okuma fiyatı göstermiyordu.
Çıkış maliyetini kontrol altında tutmak önemli; çünkü çıkış tokenı, yeni giriş tokenından token başına 3.4 kat daha pahalı. Vercel'in model belgeleri, reasoning tokenlarının genellikle çıkış kullanımına sayıldığını belirtiyor; ancak raporlama ve faturalama sağlayıcıya göre değişebilir.
$0.10 giriş ve $0.20 çıkış Contributor fiyatı Muse Spark Open'a değil, Meta'nın barındırdığı Muse Spark 1.2 ve 1.3 Contributor ürünlerine ait. Meta'nın fiyatlandırma modu belgelerine göre Contributor promptları, kodları, dosyaları, bağlamı ve yanıtları gelecekteki Meta modellerini eğitmek için kullanılabilir; Standard içerik ise Meta modellerinin eğitiminde kullanılmaz.
Bağlam tavanı kurulumdan kuruluma değişiyor
Muse Spark Open model düzeyinde 1,048,576 token destekliyor, ancak API sağlayıcısı bunun daha düşük bir bölümünü açabilir. Groq'nun resmi sınırlı önizleme sayfası hem bağlamı hem de çıkışı 131,072 tokenla sınırlandırıyor.
Modal, paylaşımlı endpoint'i için 1M bağlam yayımlıyor. Vercel'in model tablosu 16 Ekim 2026'da Fireworks, Baseten, Together AI, Modal ve Nebius için 1M gösteriyordu. OpenRouter, model bağlamını tam olarak 1,048,576 token şeklinde yayımlıyor; yine de operasyonel davranışı seçilen endpoint belirler.
| Yüzey | Gösterilen bağlam | Gösterilen azami çıkış | Önemli not |
|---|---|---|---|
| Resmi self-hosted vLLM yapılandırması | 1,048,576 | Bağlam bütçesi içinde istekle belirlenir | Meta, iş yükü daha az bağlam gerektiriyorsa --max-model-len değerinin düşürülmesini öneriyor |
| Modal paylaşımlı endpoint | 1M | Model sayfasında belirtilmemiş | Geçişten önce istek ve modalite sınırlarını doğrulayın |
| Vercel'de gösterilen sağlayıcılar | 1M | 1M | Prompt ve yanıt aynı bağlam bütçesini paylaşır |
| OpenRouter model rotası | 1,048,576 | Endpoint'e bağlı | Sınırın sabit kalması gerekiyorsa sağlayıcıyı sabitleyin |
| Groq sınırlı önizleme | 131,072 | 131,072 | En fazla beş görsel; kuruluş onayı gerekiyor |
Meta'nın dağıtım rehberi, tam dikkat KV belleğinin bağlamla birlikte büyüdüğünü belirtiyor ve iş yükü daha kısa bağlam kullanıyorsa --max-model-len değerinin azaltılmasını öneriyor. Promptları, medyayı, araç şemalarını, araç sonuçlarını, reasoning'i ve çıkışı endpoint'in ortak bütçesine dahil edin.
Yayına çıkmadan önce, beklenen yüzde 95'lik prompt boyutunun üzerindeki istekleri test edin. 20K tokenlık başarılı bir istek, 500K tokenlık bir iş akışının doğrulandığı anlamına gelmez.
Veri saklama ve bölgesel yönlendirme endpoint bazında kanıt gerektirir
“Eğitimde kullanılmaz”, “sıfır veri saklama” ve “bölge içinde işleme” birbirinden farklı denetimlerdir. Üretim verisini alacak rotanın her biri için bunları ayrı ayrı doğrulayın.
| Yüzey | Eğitimde kullanım kanıtı | Saklama/ZDR kanıtı | Bölge denetimi |
|---|---|---|---|
| Meta Model API Standard Spark | İçerik Meta modellerini eğitmek için kullanılmaz | Atıf yapılan fiyat sayfası genel bir Spark ZDR taahhüdü sunmuyor | Ürün sayfası genişletilmiş küresel erişimden söz ediyor, ancak ülke matrisi vermiyor |
| Meta Model API Contributor Spark | İçerik ve yanıtlar gelecekteki Meta modellerini eğitebilir | Contributor bir gizlilik katmanı değildir | Kullanılabilirlik ürüne ve hesaba göre değişir |
| OpenRouter | Sağlayıcıya özgü politikalar | Yalnızca ZDR yönlendirmesi ve sağlayıcı metadatası | us.openrouter.ai ve eu.openrouter.ai |
| Vercel AI Gateway | Sağlayıcıya özgü politikalar | zeroDataRetention yönlendirme seçeneği | Sağlayıcı metadatası; alınan tabloda yalnızca Fireworks açıkça US olarak işaretlenmişti |
| Doğrudan barındırılan sağlayıcı | Doğrudan sözleşmeyi inceleyin | Doğrudan sözleşmeyi inceleyin | Dağıtım bölgesini ve alt işleyenleri kontrol edin |
OpenRouter'ın sağlayıcı dizini, 16 Ekim 2026'da kontrol edildiğinde Modal, Groq ve Nebius Token Factory'yi sıfır saklama sağlayıcıları olarak sınıflandırıyordu. Bu dizin OpenRouter ekosistemindeki rotaları açıklar; doğrudan sağlayıcı sözleşmesinin güvenlik koşullarının yerine geçmemelidir.
Özel depoları veya düzenlemeye tabi verileri göndermeden önce şu doğrulama sırasını uygulayın:
- Sınırsız otomatik yönlendirme yerine tam modeli ve alttaki sağlayıcıyı seçin.
- ZDR ya da sözleşmeyle tanımlanmış saklama süresi isteyin; tek başına “eğitimde kullanılmaz” ifadesi yeterli değildir.
- İşleme konumu zorunluysa ABD veya AB bölgesel endpoint'i seçin.
- Gateway, gözlemlenebilirlik ve uygulama gövdesi günlüklerini kapatın ya da silme sürelerini uyumlu hâle getirin.
- Kullanılan rotayı tanımlayan yanıt metadatasını saklayın.
- Web araması, dosya depolama, uzak araçlar veya başka alt işleyenler ekledikten sonra politikayı yeniden kontrol edin.
Rotayı hız yerine dağıtım riskine göre seçin
En iyi Muse Spark Open API rotası, dağıtımı başarısız kılabilecek kısıta bağlıdır. Hız anlık görüntüleri yük, prompt boyutu, bölge ve yönlendirmeyle değişir; bu yüzden bunları kalıcı sıralamalar değil, gözlem olarak değerlendirin.
| Gereksinim | Önerilen rota | Gerekçe |
|---|---|---|
| Tam bağlamlı depo veya belge analizi | Modal, sabitlenmiş bir 1M OpenRouter sağlayıcısı veya doğrulanmış bir Vercel sağlayıcısı | Açıklanmış 1M bağlam; Groq'nun 131K sınırını aşar |
| Gateway üzerinde yüksek gösterilen throughput | Baseten'i yeniden test edin; sonuçlar korunursa sabitleyin | Vercel, 16 Ekim 2026'da Baseten için 269 TPS; OpenRouter ise 249 TPS gösteriyordu; bunlar canlı telemetri anlık görüntüleridir |
| 131K altındaki düşük gecikmeli iş yükleri | Onay verilmişse ve fiyatı uygunsa Groq önizlemesi | Groq yaklaşık 350+ TPS yayımlıyor, ancak bağlamı 131,072 ile sınırlıyor |
| Gateway üzerinden ZDR | ZDR zorlamasıyla OpenRouter veya Vercel | Her ikisi de yönlendirme denetimleri sunuyor; uygun endpoint'i ve önbellek etkilerini doğrulayın |
| Katı ABD veya AB işleme şartı | OpenRouter bölge içi endpoint'i ve sağlayıcı izin listesi | Bölge, sağlayıcı kimliğinden ayrı olarak zorlanır |
| Azami checkpoint tekrarlanabilirliği | Resmi bir depo revizyonunu kendiniz barındırın | Barındırılan rota adları checkpoint hash'i veya çalışma zamanı derlemesini göstermez |
| Hassas olmayan en düşük maliyetli denemeler | Muse Spark Open değil, Muse Spark 1.3 Contributor | $0.10/M giriş ve $0.20/M çıkış; eğitimde kullanım izni ve daha düşük Meta hız limitleriyle |
Tipik bir kodlama agentı ekibi için üretimde tam bağlamlı bir sağlayıcıyı, yük devretme içinse uyumlu ikinci bir sağlayıcıyı sabitlemek iyi bir yaklaşım. Saklama ve bölge kurallarını gateway katmanında zorlayın, reasoning çıktısını sınırlayın ve değerlendirmeler sırasında sağlayıcı metadatasını kaydedin.
131K sınırı veya sınırlı önizleme onayı iş yükünü engelliyorsa Groq'yu yalnızca hızı için seçmeyin. Gateway failover mekanizmasının saklama veya bölge sınırını aşmasına izin vermeyin. Kuruluşunuz Meta'nın eğitimde kullanım koşullarını kabul etmiyorsa özel kodları Contributor endpoint'lerine göndermeyin.
Muse Spark Open API fiyatları hakkında sık sorulanlar
Muse Spark Open'ın 1 milyon token fiyatı ne kadar?
Yaygın barındırılan temel fiyat, 1 milyon giriş tokenı için $1.25, desteklenen yerlerde 1 milyon önbelleğe alınmış giriş tokenı için $0.15 ve 1 milyon çıkış tokenı için $4.25. Hesap kredileri, önbellek desteği ve sağlayıcı faturalama kuralları gerçek maliyeti değiştirebilir.
Muse Spark Open için Contributor fiyatı var mı?
Meta'nın lansman veya dağıtım belgelerinde resmi bir Muse Spark Open Contributor endpoint'i görünmüyor. $0.10 giriş ve $0.20 çıkış Contributor fiyatları, eğitimde kullanım izni bulunan barındırılmış Muse Spark 1.2 ve 1.3 varyantları için geçerli.
Reasoning tokenları çıkış tokenı olarak mı ücretlendirilir?
Vercel, reasoning tokenlarının genellikle çıkış kullanımına sayıldığını; raporlama ve faturalamanın ise sağlayıcıya göre değiştiğini belirtiyor. Seçilen endpoint başka bir kural belgelemedikçe bunları çıkış fiyatından bütçeleyin.
API, OpenAI ile uyumlu mu?
Modal, paylaşımlı endpoint'ini OpenAI uyumlu olarak tanımlıyor; Groq ise OpenAI tarzı bir istemci örneği belgeliyor. Meta'nın dağıtım rehberi, SGLang, vLLM, TensorRT-LLM, llama.cpp ve MLX için OpenAI uyumlu HTTP'yi; Unsloth içinse OpenAI/Anthropic uyumlu HTTP'yi belgeliyor. Parametre ve modalite desteği yine de değişkenlik gösterir.
Ücretsiz deneme var mı?
Vercel model sayfası, 16 Ekim 2026 itibarıyla daha önce ödeme yapmamış kullanıcılara her 30 günde bir $5 AI Gateway kredisi verildiğini belirtiyordu. Bunu modele bağlı ücretsiz katman olarak değil, zamana duyarlı bir hesap teklifi olarak değerlendirin.
Kaynaklar: Meta lansmanı · Meta dağıtım rehberi · Meta fiyatlandırma ve hız limitleri · Modal model sayfası · Groq model sayfası · OpenRouter model sayfası · Vercel AI Gateway model sayfası
İlgili okuma: Muse Spark Open'ın kendi kendine barındırma, lisans ve benchmark dengeleri