AIREITER

Hy4 Preview API Fiyatları: CNY, OpenRouter ve Sınırlar

Son Güncelleme: 2026-08-28 07:01:58

Hy4 preview için token fiyatı, kararın yalnızca bir parçası. Tencent CNY bazlı ücret tarifesini yayımladı, OpenRouter'da da aktif bir uç nokta var. Ancak doğru seçenek; önbellek kullanımınıza, araç desteğine ve ekibinizin sekiz yönlü dağıtık bir modeli işletip işletemeyeceğine bağlı.

Hy4 preview API fiyatları: Kısa özet

Tencent Cloud TokenHub, Hy4 preview için milyon giriş tokenı başına 6 CNY, milyon çıkış tokenı başına 18 CNY ve milyon önbellekten okunan giriş tokenı başına 0,30 CNY listeliyor. OpenRouter'ın barındırılan model sayfasında aynı ölçümler sırasıyla $0.834, $2.501 ve $0.042 olarak yer alıyor.

RotaGiriş / 1 milyon tokenÇıkış / 1 milyon tokenÖnbellekten giriş / 1 milyon tokenModel kimliği
Tencent Cloud TokenHub6 CNY18 CNY0,30 CNYTokenHub üzerinden doğrulayın
OpenRouter$0.834$2.501$0.042tencent/hy4-preview
OpenRouter Hy4 preview pricing and limits

28 Ağustos 2026 tarihinde güncellenen resmî Tencent Cloud TokenHub fiyat sayfası, CNY tarifesi için en sağlam kaynak. OpenRouter model sayfası ise barındırılan model kimliği, kesin bağlam limiti, tamamlama üst sınırı ve uç nokta özellikleri için kaynak niteliğinde.

OpenRouter fiyatlarını Tencent karşılıklarına böldüğünüzde, üç ölçümün tamamında yaklaşık CNY başına $0.139 elde ediliyor. Bu, yayımlanan sağlayıcı tarifeleri arasındaki örtük uyumu gösterir; piyasa döviz kuru değildir. Vergiler, para birimi ücretleri, hesap koşulları ve yönlendirme yine de faturayı değiştirebilir.

Gerçekçi bir Hy4 maliyet hesabı

100.000 giriş tokenı ve 10.000 çıkış tokenı içeren bir istek, Tencent'in yayımladığı tarifede 0,78 CNY tutar:

  1. Giriş: 0.1 × CNY 6 = CNY 0.60.
  2. Çıkış: 0.01 × CNY 18 = CNY 0.18.
  3. Toplam: 0,78 CNY.

100.000 giriş tokenı önbellek isabeti kapsamına girerse, aynı isteğin maliyeti yaklaşık 0,21 CNY olur: 0.1 × CNY 0.30 + 0.01 × CNY 18.

OpenRouter'ın gösterdiği fiyatlarla eşdeğer toplamlar, önbelleksiz kullanımda $0.10841, girişin önbellekten okunması durumunda ise $0.02921. Bu hesaplar tam olarak belirtilen token sayılarını varsayar; sağlayıcı düzeyindeki ücretleri veya hesap düzenlemelerini içermez.

Çıkış tokenları faturayı neden hızla yükseltir?

Her iki tarifede de çıkış maliyeti, yeni giriş tokenı maliyetinin üç katı. Bu nedenle sabit bir sistem istemi veya depo öneki önbelleğe alınsa bile uzun ajan izleri, kod yamaları ve üretilen raporlar faturanın büyük kısmını oluşturabilir.

Yeni girişleri, önbellekten okunan girişleri ve çıkışları ayrı ayrı kaydedin. Önbellek isabeti, faturanın istem bölümünü düşürür; üretilen yanıtın maliyetini düşürmez.

API ücretine karşılık ne alıyorsunuz?

Hy4 preview; 770B toplam parametreli bir omurgaya, token başına 49B etkin parametreye ve 1 milyon tokenlık bağlam penceresine sahip bir Mixture-of-Experts modeli. Tencent modeli uzun soluklu yazılım işleri, planlama ve üretkenlik görevleri için konumlandırıyor. Ancak mevcut kalite verileri bağımsız API kıyaslamalarına değil, sağlayıcının kendi raporlarına dayanıyor.

API veya model bilgisiDoğrulanmış ayrıntı
OpenRouter model kimliğitencent/hy4-preview
BağlamTencent tarifesinde 1 milyon token; OpenRouter'da 1.048.576
Azami tamamlamaOpenRouter'da 64.000 token
LisansTencent model kartında Apache License 2.0
Yayımlanan checkpoint'lerHy4 preview ve Hy4 preview-FP8
Resmî yerel çalışma ortamlarıvLLM ve SGLang
Tencent Hy4 preview model card

Resmî Tencent model kartı, ağırlıkları, lisansı ve dağıtım dokümantasyonunu yayımlıyor. Sunum örneklerinde FP8 checkpoint'ini öneriyor; ancak FP8 ile FP8 olmayan checkpoint arasındaki bellek, işlem hacmi veya kalite farkını sayısallaştırmıyor.

Ajan kullanımındaki kritik nokta: OpenRouter araçları ve zorunlu JSON'u sunmuyor

OpenRouter listesindeki bilgiye göre bu uç nokta tools kabul etmiyor ve zorunlu yapılandırılmış çıktı için response_format desteği sunmuyor. Bu, rotaya özgü bir sınırlama; tüm yerel Hy4 dağıtımlarında ayrıştırıcı desteğinin bulunmadığı anlamına gelmiyor.

Tencent'in vLLM ve SGLang örneklerinde Hy4 araç çağrısı ve akıl yürütme ayrıştırıcıları bulunuyor. Uygulamanız yerleşik fonksiyon çağrısına veya şemayla zorunlu kılınan JSON'a bağlıysa, entegrasyondan önce seçtiğiniz sağlayıcıyı doğrulayın; gerektiğinde haricî bir orkestrasyon ya da doğrulama katmanı hazırlayın.

Barındırılan API mi, yerel dağıtım mı?

Değerlendirme süreçleri ve erken aşamadaki çoğu üretim denemesi için barındırılan erişim, yayımlanan yerel kurulum tarifesinin gerektirdiği depolama, GPU ve çalışma zamanı yükünü ortadan kaldırır. Yerel sunum ise ancak ekibinizin hâlihazırda dağıtık GPU operasyonlarını yürütmesi veya veri kontrolü konusunda güçlü bir gereksinimi olması durumunda mantıklı.

Karar faktörüBarındırılan APIYerel Hy4 dağıtımı
KurulumSağlayıcı hesabı ve API anahtarıAğırlıkları indirme ve çalışma zamanını kurma
ÖlçeklemeSağlayıcı tarafından yönetilirResmî örneklerde 8 yönlü tensör paralelliği kullanılıyor
DepolamaYerel ağırlık gerekmezHugging Face deposu yaklaşık 1,56 TB olarak listeleniyor
API davranışıSağlayıcıya bağlıdırvLLM/SGLang yapılandırması sizin kontrolünüzdedir
Başlıca riskPreview limitleri ve rota değişiklikleriDonanım, çalışma zamanı uyumluluğu ve işletme maliyeti

Yerelde Hy4 çalıştırmak ne zaman mantıklı?

Hy4'ü yalnızca uygun çoklu GPU altyapısını zaten işletiyorsanız, istemleri kendi ortamınızda tutmanız gerekiyorsa, vLLM veya SGLang bakımını yapabiliyorsanız ve preview model davranışını kabul ediyorsanız kendi altyapınızda barındırın. Tencent, vLLM için Python 3.12'yi, SGLang için ise transformers>=5.6.0 sürümünü belgeliyor; ancak bu komutlar garanti edilmiş asgari gereksinimler değil, örnek niteliğinde.

Erken dönem bir topluluk tartışması da donanım sorusunun kıyaslama sorusundan önce gelmesi gerektiğini gösteriyor:

“I don't know who ... runs 780b models...” — r/LocalLLaMA Hy4 preview tartışmasında u/_-_David.

Bu, bir kapasite ölçümü değil, kullanıcı yorumu. Yine de faydalı bir eleme kriteri sunuyor: 1 milyon token bağlama sahip bir model, otomatik olarak yerelde pratik biçimde çalıştırılabilir değildir.

Hy3 hâlâ daha düşük maliyetli referans seçenek

Standart Hy3, Tencent'in güncel TokenHub tablosundaki daha ekonomik seçenek: milyon token başına 1 CNY giriş, 4 CNY çıkış ve 0,25 CNY önbellekten giriş. Hy4'ün yeni giriş fiyatı altı kat, çıkış fiyatı ise 4,5 kat daha yüksek. Bu nedenle geçiş, daha büyük bağlam ihtiyacı veya zor görevlerde daha iyi performans için somut bir gereksinime dayanmalı.

Seçim sorusuŞu durumda Hy4 preview'i seçin…Şu durumda standart Hy3'ü seçin…
Bağlamİş yükünüz 1 milyon token sınıfında bağlam gerektiriyorsaİstemleriniz daha küçük mevcut limite sığıyorsa
BütçeEk yetenek, 6/18 CNY fiyatlandırmasını haklı çıkarıyorsaDüşük token maliyeti en önemli kriterse
KararlılıkBir preview rotasını test edebiliyorsanızDaha basit, yerleşik seçeneği istiyorsanız

Aynı resmî TokenHub sayfasında Hy3 preview'in 31 Ağustos 2026 tarihinde kaldırılacağı belirtiliyor. Bu nedenle yeni bir entegrasyon için makul bir hedef değil.

Hy4 preview'i üretime almadan önce

  1. Sağlayıcıyı, model kimliğini, para birimini, bölgeyi ve fiyat tarifesinin zaman damgasını kaydedin.
  2. Kısa bir istek gönderip dönen modeli ve sağlayıcıyı doğrulayın.
  3. Önbellek hesaplamasını sınamak için sabit önek içeren bir isteği tekrarlayın.
  4. Tam pencere kalitesini varsaymak yerine, uygulamanızın gerçekten ihtiyaç duyduğu bağlam uzunluğunu test edin.
  5. Çıkış pahalı ölçüm kalemi olduğu için uzun bir tamamlamayı ayrıca test edin.
  6. Uygulamanız gerektiriyorsa araç çağrısı ve yapılandırılmış çıktı istekleri gönderin; OpenRouter şu anda ikisini de desteklenmiyor olarak listeliyor.
  7. Yeni girişleri, önbellek okumalarını, çıkışları, hataları ve yeniden denemeleri kaydedin.
  8. Rota çalışma süresi ve kullanım geçmişi oluştururken bir yedek seçenek ve regresyon istemleri bulundurun.

OpenRouter, Hy4 preview için şu anda yeterli çalışma süresi ve uygulama kullanım verisi bildirmiyor. Bu, güvenilirliğin düşük olduğunu kanıtlamaz; ancak kapasite planlamasında kullanılabilecek kamuya açık hizmet geçmişinin sınırlı olduğu anlamına gelir.

Hy4 preview API fiyatları: Sık sorulan sorular

Hy4 preview API fiyatı nedir?

Tencent Cloud TokenHub, milyon token başına 6 CNY giriş, 18 CNY çıkış ve 0,30 CNY önbellekten giriş listeliyor. OpenRouter, barındırılan sayfasında bu ölçümler için $0.834, $2.501 ve $0.042 fiyatlarını gösteriyor.

OpenRouter'da Hy4 preview model kimliği nedir?

tencent/hy4-preview kullanın. Barındırılan yönlendirme ayarları değişebileceği için hesabınızda dönen sağlayıcıyı ve modeli doğrulayın.

Hy4 preview 1 milyon tokenlık bağlam penceresini destekliyor mu?

Evet. Tencent'in model kartında 1 milyon token belirtilirken OpenRouter, kendi rotası için 1.048.576 token ve 64.000 tokenlık azami tamamlama sınırı veriyor.

Hy4 preview açık kaynak mı?

Tencent, Hy4 preview checkpoint'lerini resmî model kartında Apache License 2.0 ile yayımlıyor. İndirilebilir checkpoint'ler için “open-weight” tanımı daha isabetli.

OpenRouter uç noktası araç çağrısını destekliyor mu?

Kaydedilen OpenRouter listesine göre hayır. Uç nokta tools kabul etmiyor ve response_format aracılığıyla zorunlu yapılandırılmış çıktıyı desteklemiyor; yerel sunumlar ve diğer sağlayıcılar farklı davranış sunabilir.

Tek cümlede karar

Kontrollü değerlendirme ve uzun bağlam denemeleri için barındırılan bir Hy4 preview rotası kullanın; yalnızca dağıtık GPU kapasitesi, veri kontrolü gereksinimleri ve preview riski iş yükünüze uyuyorsa modeli kendi altyapınızda barındırın.